• home
  • >
  • Słownik pojęć

Brylant - to nic innego jak okrągły diament, ale o tak zwanym szlifie brylantowym. Szlif brylantowy uważany jest za najdoskonalszy mistrzowski szczyt osiągnięć jubilerskich. Stosuje się go w obróbce ok. 70% diamentów. 

Carbon (karbon) - to inaczej włókno węglowe. Występuje one najwcześniej w formie tkanin uplecionych z pojedynczych włókien. Pojedyncza nitka ma grubość 1/10 włosa i zbudowana jest z setek tysięcy atomów. Włókno węglowe jest materiałem niezwykle wytrzymałym, lekkim i niepowtarzalnym w swoim wyglądzie. 

Cyrkonia - to syntetycznie stworzone kamienie, które do złudzenia przypominają diament. To produkt całkowicie i od początku wyprodukowany przez człowieka.  Ze względu na swój niebywale atrakcyjny wygląd oraz bardzo korzystną cenę kamienie te wykorzystywane są do wyrobu wszelkiego rodzaju biżuterii. Cyrkonia to dość wytrzymały kamień o diamentowym szlifie i blasku zachwycającym równie mocno co brylanty. Oprócz tradycyjnych i najbardziej popularnych kolorów kamieni, jakimi są przezroczyste bądź czarne cyrkonie, cyrkonie produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. 

Diament (naturalny) - to niezwykle rzadki minerał. Jest odmianą atopową czystego węgla z gromady pierwiastków rodzimych. To najtwardsza znana substancja występująca w przyrodzie. Diament to minerał odporny na działanie kwasów i mieszanin utleniających.  Jest przezroczysty i najczęściej bezbarwny. Występują jednak odmiany barwne, takie jak żółte, szare, zielone, niebieskie, czerwone i czarne. 

Diament syntetyczny - to kamień o takich samych cechach fizycznych i chemicznych co prawdziwy diament, powstaje jednak w sztucznych warunkach. Syntetyczny diament krystalizuje w specjalnych reaktorach, przez co jego proces powstawania jest dużo szybszy. Dzięki  temu jest on dostępny w niebywale atrakcyjnej cenie w porownaniu do diamentów naturalnych. 

Galwanizacja - to proces wytwarzania trwale przylegającej cienkiej powłoki jednego metalu, do innego. Wykorzystuje się do tego procesu zjawiska elektrochemiczne towarzyszące przepływowi prądu pomiędzy elektrodami w kąpieli galwanicznej. Za pomocą galwanizacji przeprowadza się proces rodowania, czy złocenia. 

Grawerowanie - to technika, za pomocą której wykonuje się wgłębienia o różnych kształtach i różnej grubości na powierzchni biżuterii. Naniesienie graweru jest niezwykle popularne szczególnie w przypadku obrączek ślubnych. Grawer dodaje im szczególnego, spersonalizowanego charakteru, upamiętnia ważne wydarzenia i chwile.  Grawer można wykonać na zewnętrznym i wewnętrznym profilu obrączek czy pierścionków. Obecnie standardem jest grawerowanie laserem.

Grawer indywidualny - grawer indywidualny wykonywany jest na podstawie projektu przesłanego przez zamawiającego. Mogą to być jednakowo symbole, pismo inną czcionką niż dostępna w konfiguratorze sklepu, czytelne rysunki, czy na przykład linie EKG. 

Grawer pisma odręcznego - to bardzo częsty sposób personalizacji biżuterii. Projekt wykonanego odręcznie napisu załącza się w trakcie realizowania zamówienia. Pismo nanoszone jest na obrączki za pomocą lasera. 

Karat - karat lub karat metryczny (oznaczany jako ct lub kt) to jednostka stosowana do określania masy kamieni szlachetnych. Karat (oznaczany jako ct lub kr) to również dawne określenie zawartości złota w stopach (czystość stopu). 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie. Czyste złoto to złoto 24-karatowe. 

Oprawa kamieni - jest to sposób umieszczenia kamieni szlachetnych w biżuterii. W naszym sklepie we wszystkich wyrobach kamienie oprawiane są ręcznie przez wykwalifikowanych mistrzów złotnictwa, którzy tradycyjne metody i techniki jubilerskie zdołali przenieść na nowe, nowoczesne materiały, takie jak karbon i tytan. Ze względy na stosowaną technikę wyróżniamy różne rodzaje opraw. 

Rodzaje opraw i stosowane oznaczenia: 

std - oprawa standardowa na gładko 

sq - oprawa w kwadracie 

J - opraw jubilerska w 4 korny 

Mj - oprawa jubilerska w 4 korny z miligryfem 

cal- oprawa kanałowa 

K2 (pavé) – oprawa jubilerska w 2 korny 

Próba złota - to próba złota określa jaka ilość złota zawarta jest w stopie. Najczęściej występujące w Polsce próby złota, to 585, 333 i 750. Próba 585 zawiera w sobie 58,5% czystego złota, natomiast próba 333 zawiera w sobie 33,3% czystego złota. W jubilerstwie nie używa się czystego złota ze względu na jego miękkość. Wysokość próby złota ma wpływ na cenę wyrobu

Profil obrączki - to forma obrączki, inaczej jej kształt. Profil to bardzo istotna cecha, jaką należy wziąć pod uwagę, wybierając obrączki. Ma on wpływ na wygląd, komfort noszenia oraz cenę pierścionka lub obrączki. Można wymienić następujące rodzaje profili: zaokrąglony, płaski, płaski fazowany, wklęsły. 

Profil wewnętrzny - kształt po wewnętrznej stronie obrączki. 

Profil zewnętrzny - kształt po zewnętrznej stronie obrączki. 

Różowe złoto - to nic innego jak stop złota z dodatkiem miedzi, która nadaje mu charakterystyczny różowy kolor. Barwa zależy od proporcji tych dwóch metali. 

Rodowany/pozłacany/rutenowany - to produkt, który został wyprodukowany z danego metalu, który pokrywa się następnie cieniutką warstwą innego metalu, czyli np. rodu/złota/rutenu w procesie galwanizacji. Naniesiona powłoka zmienia pierwotny kolor produktu na barwę metalu, którym został pokryty. Jednak ze względu na swoją niewielką grubość wierzchnia warstwa z czasem może się wycierać. Grubość powłoki można kreślić w mikronach.

Rodowanie - to proces polegający na pokrywaniu danego metalu cienką warstwą rodu w procesie galwanizacji. Rodowanie to rodzaj zabezpieczenia biżuterii, dzięki któremu jest ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki, takie jak ścieranie, rysowanie czy czernienie. Stosuje się go również ze względu na walory estetyczne. Rod to szlachetny metal z grupy platynowców o srebrzystym, metalicznym kolorze. Szczególnie nakłada się go na srebro lub białe złoto. 

Rozmiar obrączek - rozmiar obrączek podawany jest naszym sklepie w trzech odmiennych miarach. Wyróżniamy: rozmiar jubilerski (stosowany powszechnie w Polsce, odpowiada obwodowi minus 40), średnica wewnętrzna Ø podana w mm oraz obwód wewnętrzny podany w mm. Rozmiar obrączek można zmierzyć za pomocą pierścieni ze średnicą wewnętrzną Ø, drukowanej miarki służącej do mierzenia obwodu palca oraz za pomocą gotowych plastikowych miarek. Do pomiaru  średnicy wewnętrznej można użyć też suwmiarki.

Szerokość obrączki lub pierścionka - obrączki i pierścionki w sklepie modern3drings.pl dostępne są od szerokości 2 mm, aż do 10 mm. Najczęściej wybieranymi obrączkami są modele o szerokości 4-6 mm. 

Soczewka (wyoblenie) - to tak zwane wyoblenie wewnątrz obrączki. Taka obrączka jest od wnętrza półokrągła. Obrączki z zastosowaniem tego typu soczewki zwane są obrączkami soczewkowymi. Wyoblenie powoduje, że obrączka nie przylega całą powierzchnią do palca. Taki zabieg wpływa na komfort jej noszenia. 

Tytan - należy do jednych z najtrwalszych metali na świecie. Cechuje się niezwykłą lekkością i charakterystycznym szarym zabarwieniem. Ma wysoką wytrzymałość mechaniczną i jest bardzo odporny na korozję. Tytan w czystej postaci jest produktem obojętnym dla organizmu, przez co obrączki tytanowe są niezwykle polecane osobom ze skłonnościami alergicznymi. 

Ułożenie kamieni (pozycja kamieni) - to położenie kamieni oprawionych w wybranej obrączce lub pierścionku. Stosujemy następujące określenia:

Wzdłuż obrączki - układ kamieni wzdłuż profilu pośrodku obrączki. 

Side - układ kamieni wzdłuż profilu, ale blisko krawędzi obrączki. 

Across - układ kamieni w poprzek profilu obrączki. 

Diagonal - układ kamieni po skosie profilu.

Set 2/2 - układ kamieni w kwadracie 2×2. 

Set 3/3 - układ kamieni w kwadracie 3×3.

In - układ kamieni w danym nacięciu, np. w kształcie fali. 

Out - położenie kamieni poza wzorem np. falą.

Wykończenie powierzchni obrączek - to zabieg decydujący o fakturze powierzchni obrączek. Odmienne techniki pozwalają uzyskać pożądany i określony efekt. Wśród rodzajów wykończenia powierzchni możemy wymienić polerowanie, matowienie, piaskowanie, satynowanie, młotkowanie, szczotkowanie. Wykończyć można całą powierzchnię lub tylko jej część (np. pół obrączki lub element np. młotkowane serce). 

Rodzaje wykończenia powierzchni obrączek: 

Młotkowanie - powierzchnia charakteryzuje się głębokim matem, zwykle uzyskiwanym poprzez użycie dłutka. 

Piaskowanie - powierzchnię cechuje subtelny i delikatny równomiernie rozłożony mat. 

Polerowanie - polega na wygładzeniu powierzchni. Dzięki temu uzyskuje się błyszczącą powierzchnię obrączki. 

Satynowanie - charakteryzuje się matem (delikatne kreseczki) skierowanym wzdłuż lub w poprzek przedmiotu. 

Szczotkowanie - wykonywane jest za pomocą szczotki, dzięki której uzyskuje się trwałe zmatowienie, tworzące swoisty efekt postarzenia biżuterii 

Złoto próby 585 - jest to najpopularniejsza próba złota stosowanego w Polsce. Wykorzystywana jest przy produkcji biżuterii, takiej jak obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe, łańcuszki czy kolczyki. Próba to określenie zawartości złota w złocie. Próba 585 zawiera sobie 58,5% czystego złota. Można określić ją również inną nazwą, mianowicie złotem 14 karatowym. 

 
DARMOWA DOSTAWA
na zamówienie od 250zł
SKLEP FIRMOWY SWEPOL
certyfikat jakości producenta
GRAWER GRATIS
projekty indywidualne
KRÓTKI CZAS REALIZACJI
zamówienia indywidualne